Google -60 cezası, Google filtre cezası

google logosu
google logosu

Google alogaritma politikaları sürekli değişiyor. Valla google ın işide zor. Özellikle adsense gibi büyük bir pastanın olduğu bir sektörde, kafaları zikzaklı çalışan adsenseden para kazanmaya çalışan bir sürü bilgisayar kurduna karşı tek başına alogaritmayla savaşmak zor iş. Birgün sabah kalkıyorsunuz kelimesinde birinci sayfadaki siteniz -6 sayfa geriye düşmüş. -60 cezasına hemen çözüm aramaya başlıyorsunuz. Bunun nedeni konusunda çok efsane dolaşıyor. Kimisi ilgisiz backlinkler olduğunu söylüyor. Kimisi site içindeki kendi kendine linklerin sebep olacağından vs vs. Bu cezayı yediğinizde işi kötü tarafı google size sorun şuda demiyor. Sadece kuralları ihlal ediyor gibi bir mesaj geliyor. Diğer bir açık noktada şuna gelebilir. Kalitesiz backlinkler konusundan zarar görme ihtimali, bir backlink saldırısınıda gündeme getiriyor. Şunu demek istiyorum, herhangi bir siteye zarar verecek bir kişi, o kişiye 5-10 K kalitesiz backlink çaksa, sonrada bu site filtreye girse bunun mağdur site tarafından bakıldığında durumu ne olacak? Google’un bu konuda alternatif bir çözüm üretmesi lazım. Aklıma şu geliyor. Google un kendi webmaster tool uygulaması altına yapılacak bir çalışma ile gelen backlinkler site sahibi tarafından okeylenmeli yada reddedilmeli. Karışık bir durum. Umarım bu backlink saldırılarına karşı google un bir çözümü yakında olacaktır.

Filtre ve -60 cezasından kurtulmanın yolu gene google dan geçer. Sitenizde kullandığınız bir eklenti bile bunu yapmış olabilir. Kopya içerik vs vs bir sürü durumdan kaynaklanabilir. Benim tavsiyem orjinal içerik girmeniz ve sitenizi elinizden geldiğince google kurallarına uyarak işletmenizdir. Burayı tıklayarak google kurallarını öğrenebilirsiniz. Sorunlu gördünüz bölümleri yazı ve uygulamaları sitenizden kaldırdıktan sonra google webmaster tool u aracılığı ile yeniden değerlendirme talep edebilirsiniz.

Sitem filtreden, -60 cezasından ne zaman çıkar? derseniz bunu kimse bilemez. 2 ay, 3 ay vs vs… bunla ilgili bir sürü örnek duyduk. Siz gerekli düzenlemeleri yapıp bekleyeceksiniz. Başka çare yok.

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*