Türk Lirası Simge Yarışması

Türk Lirası Simge Tasarım Yarışması
Türk Lirası Simge Tasarım Yarışması

Paramıza simge pul parayı götür. Valla yıllardır düzgün bir simgemiz yoktu. Kimin aklına geldiyse iyi fikir. Hazır paramızda kıymetleniyorken dolar simgesi gibi sonunda bizim paramızında bir simgesi olacak. Bu konula iligili Merkez Bankası, Türk lirasının itibarın perçinlenmesi, dünyada bilinirliğinin artması ve yazılışının kolaylaştırılması için Türk lirasını özgün, estetik, yazımı kolay ve akılda kalıcı şekilde temsil edebilecek bir simge belirlemek üzere ‘TL Simge Yarışması’ açtı.

18 yaşını doldurmuş her Türk vatandaşının katılabileceği yarışma için başvurular 3 Ekim’de başlayacak ve 31 Ekim saat 17:30’a kadar devam edecek. Yarışmanın başvuru formuna Merkez Bankası’nın internet adresindeki ‘TL Simge Yarışması Şartnamesi’ bağlantısından ulaşılabilecek.

Merkez Bankası, yarışmaya katılanların kendilerine birer rumuz bulması şartını getirdi. Başvuru formunda hem yarışmacının rumuzu, hem de ismi yer alacak. Ancak, Merkez Bankası’na gönderilecek olan zarfın üzerine, tasarımların arkasına ve CD’lere isim yerine sadece 5 harfli veya rakamlı bir rumuz yazılacak. En fazla 3 tasarımla yarışmaya katılabilecek yarışmacılar, her tasarım için ayrı bir rumuz seçecek.

Farklı yarışmacıların aynı rumuzla başvurması halinde Merkez Bankası rumuza ek yapabilecek. Değerlendirme jürisinde üniversitelerin güzel sanatlar ve tasarım bölümlerinden öğretim görevlileri de yer alacak. Yarışmada birinciye 25 bin lira verilecek. 3 adet de 2500 liralık teşvik ödülü olacak. Merkez Bankası hiçbir tasarıma ödül vermeme ve kazanan tasarımı TL simgesi olarak kullanmama hakkına da sahip. Sonuçlar 19 Aralık’ta açıklanacak.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*