e-kimlik geliyor nufüs cüzdanı tarihe karışıyor…

Elektronik Kimlik  / e-kimlik
Elektronik Kimlik / e-kimlik

Nüfus Cüzdanı devri artık geride kalıyor. Pilot bölgelerde uygulamaya başlayan elektronik kimlik pek yakında hayatımıza girmiş olacak. Bu konuda detaylı bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz.
E-devlet projesi kapsamında nüfus cüzdanının yerini alacak olan e-kimlik kartı deneme uygulamalarında sona yaklaşıldı. Pilot bölge olarak seçilen Bolu’da 250 bin vatandaşa dağıtılan akıllı kimlik kartları sağlık alanındaki hizmetlerde uygulandı. Kimlik sahibinin parmak iziyle birlikte çalışan akıllı kartların uygulama sürecinde ilginç durumlarda ortaya çıktı. TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) Müdür Yardımcısı Dr. Apohan, akıllı kart sisteminin 70 milyona ulaşabilecek şekilde alt yapısının kurulduğunu söyledi. Akıllı kimlik kartlarının parmak iziyle birlikte çalışacak bir sistem olduğuna dikkat çeken Apohan, “Kırsalda yaşayan vatandaşların ellerinin nasırlaşması, kesik veya çiziklerden dolayı parmak izleri silik çıktı ya da tanınamadı. Sistem mühendisleri tarafından bu durumlar dikkate alınarak gerekli önlemler alındı” dedi. Hatta sistemin ortaya çıkacak en küçük bir olasığılı bile hesap ettiğini ifade eden Apohan, iş kazasında parmakları kesilmiş, bilinci yerinde olmayan vatandaşın durumu için bile sistem mühendislerinin çözüm bulduğunu söyledi. Apohan, bu durumlarda, tedavi için doktora o ana özel kartı okuma yetkisi verilebileceğini, bunun dışında kronik bir sebepten parmak izi okunmayanlar için pin kodu yöntemi veya damar geometrisi ile damardan tanıma yönteminin de sisteme entegre edildiğini kaydetti.

Kopyalanması mümkün değil
Ulusal kimlik kartı olarak nüfus cüzdanının yerini alacak akıllı kart, üzerinde bulunan çip sayesinde başkaları tarafından kimliğin kullanılmasını engelleyecek. Kopyalanması mümkün olmayan akıllı kart, başta sağlık ve SSK hizmetleri olmak üzere, sürücü belgesi, pasaport, e-devlet uygulamalarına da zaman içinde entegre edilecek.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*