Senin ki kaç megapixel?

Senin ki kaç megapixel? Kompakt yani profesyonel olmayan bir fotoğraf makinası alırken olsun, diğer DLSR yani pro makinalarda olsun. DLSR lensi değiştirebilir makina anlamında. Şu megapixel kavramına bir açıklık getireyim.

Sanıldığı gibi çok megapixel çok kalite fotoğraf gibi dursada gerçekte durum böyle değildir. Fotoğrafı oluşturan noktaların herbirine pixel deniyor. Çok pixel çok kalite fotoğraf olmaz. Noktalar kötüyse daha kötü bir fotoğrafta olabilir. Bir kameranın lensi, yapısı, sensörü, fotoğrafın çekim tekniği, ışık, zaman ve mekan gibi daha pek çok etken bir fotoğrafın veya makinenin iyi olması için pek çok yan unsur olarak karşımıza çıkar. Bütün bu etkenleri değerlendirmeden iyi bir makinaya karar vermek zordur. Aslında saydıklarımız megapixel den önce bakılması gerekenlerin listesidir.

seninki-kac-megapixel

Keskinlik ve fotoğraf kalitesi olarak daha düşük megapixelli bir makina, kendisinden daha yüksek megapixelli bir makinadan daha güzel fotoğraflar verebilir. Bu konuda örnek vermem gerekirse, yıllar önce kullandığım canon a95 makinam 5 mg pixel di. Ve onun çektiği fotoğrafların düzgünlüğünü hala birçok kompakt makinada bulamıyorum. Mutlaka sizinde böyle bir hikayeniz olmuştur.

Sektör böyle gazlandı. Evet yüksek megapixel kavramı aslında pazarı bu yönde tetikledi. Halbuki hiç alakası yokken. Milletin ağzınada böyle yapıştı. Seninki kaç megapixel? Çoksa….oooo deli makina… azsa yok bu dandik makina… Bilende bilmeyende fotoğraf üstadı oldu.

Yüksek megapiksel’li kameraların bazı dezavantajları da var. Bunların başında da daha pahalı olmaları geliyor. Bu kameralarla çekilen fotoğrafların dosya boyu da artacağından, hafıza kartında daha fazla yer kaplıyorlar. Bir süre sonra da ek hafızaya ihtiyacınız oluyor.

Ayrıca sensör yongasında daha yoğun piksel birikmesi ise sensörün daha fazla ısınması anlamına gelir ki, bu da alçak ışıklı çekimlerde fotoğraflarda istenmeyen lekelerin oluşmasına yol açar.

Tabii ki bu söylediklerimiz bütün çok megapiksel kameralar kötüdür, almak gereksizdir anlamına da gelmiyor. Ama sadece buna bakarak makina almamız gerekir demek istediğimiz budur.

İhtiyaçlara göre makina almak en güzelidir. Bunla ilgi size 3 site adı vereceğim… Bu sitelerde hem o makinaların detaylarını hemde o makinalarla ilgili çekilmiş resimleri bulabilirsiniz.

– http://www.dpreview.com

– http://www.dcresource.com/

– http://www.steves-digicams.com/

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*