Canon 50D firmware güncellemesi nasıl yapılır?

canon firmware güncelleme, canon firmware update, canon firmware, canon 50d firmware güncelleme, canon firmware camera
canon firmware güncelleme, canon firmware update, canon firmware, canon 50d firmware güncelleme, canon firmware camera

Canon 50D makinalarda diğer canon serileri gibi firmware (yazılım) güncellemeleri ile gelişmeleri mümkündür. Şimdi yapmanız gerekenleri anlatacağım.

Canon 50D yada diğer makinalar için bunu yapacaksanız piliniz tam dolu olsun ve manual modda yapın. Güncelleme yarıda kalırsa sorun yaşarsınız.

1- Öncelikle canon 50D menü tuşuna basın anahtar işaretli ve 3 noktalı menüye gelin ve canon sürümünü buradan öğrenin.

canon 50d fimware güncellemesi nasıl yapılır?
canon 50d fimware güncellemesi nasıl yapılır?

1.0.9 şu anda en son sürümüdür. Bu yazıyı yazdığım tarih 12.01.2013 son çıkan sürümünü burayı tıklayarak öğrenebilirsiniz indirebilirsiniz. Makinanızdaki sürümle karşılaştırın.

2- Canon EOS güncellemeleri için  kart okuyucu bulmanız gerekir. Çünkü programı Canon makinanızı direk bağlayarak atmanız mümkün değildir. Bir Kart okuyucu bulun ve CF kart kullanın.

3- İndirdiğiniz Firmware sürümü kartınıza yükleyin. Herhangi bir dizin yaratmayın direk kartınızın ana dizinine yükleyin.

canon-firmware-50d-guncellemesi
canon-firmware-50d-guncellemesi

4- Daha sonra kartınızı tekrar makinanıza takın. Ve aynı menüye gelip okeyleyin…

5- Size sürümü güncellemek istediğinizi soracak. Okeyleyin. Bu işlem yaklaşık 1-2 dakika sürecektir. Lütfen bu işlemden önce pil inizin yeterli olduğuna dikkat edin. Güncelleme yarıda kalırsa sorun yaşarsınız.

6- İşlem bittiğinde makinanızı kapatıp açın ve menüye gelerek firmware sürümünüzün değiştiğine 1.0.9 a döndüğünü gördüyseniz işleminiz başarılı olmuştur.

Önemli NOT: ML (Magic lantern) sürüm denilen Canon harici bir sürüm daha piyasada gezmektedir. Bu sürümle Canon 50D ler video çekebilir hale geliyor ama ses vs işi olmadığından dolayı açıkçası bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. ML sürümde ISO değerlerini inanılmaz yükseldiğini söylüyorlar ama makinanın donanımıyla ters düşecek şeylerin makinaya zarar verebileceğini düşünüyorum. Emin olmadıkça Canon harici firmware güncellemelerini tavsiye etmiyorum.

Önemli not 2: Bu işlemleri kendim yaptığım şekilde anlattım. Yaparken yaşacağınız sorunlardan sitemiz sorumluluk kabul etmez. Bir bilene danışarak yapmanız tavsiye edilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*