facebook hesabınızın güvenliği için bu kuralları okuyun

facebook guvenligi

Facebook internetin olmazsa olmazları arasında… Diğer sosyal platformlar facebook un arkasından gelmekteler ve yaklaşmalarıda şu an için imkansız gibi. Facebook güvenliğiniz için aşağıdaki kuralları okuyun…

Facebookta herkesle arkadaş olmayın:
Arkadaş listenize kabul ettiğiniz her kişi sizin profilinizi görebilir ve bu ölçüde özel bilgilerinizi arkadaş listenizin büyüklüğüyle doğru orantılı olarak sunmuş olursunuz. Arkadaş listenizi mümkün olduğunca sınırlı tutmanız ilerideki muhtemel “bu kimdi yahu?” karmaşasının önüne geçecektir.

Arkadaş listenizi herkes görmesin.:
Başlangıç ayarlarında herkes arkadaşlarınızın listesini görebilir. Bu durum ‘Poke, Message and Friend Request‘ ayarları kısmında ‘Friends-arkadaşlar‘ seçeneğinden vazgeçerek ortadan kaldırılabilir.

Facebook’ta geçirdiğiniz zamanı kimse bilmesin:
ailenizden birinin, patronunuzun yada sevgilinizin ilgilisini çekerse sonu bir facia olabilir ve gazetelerin 3. sayfasına haber olabilirsiniz. ‘Privacy’ başlığı altındaki ‘Newsfeed and mini feed’e mutlaka uğrayın çünkü, bu seçeneğin başlangıç ayarları, sizin Facebook’ta yaptığınız her eylemi yayımlıyor.Yani sizin mesai saatinizde Facebook’ta ne zaman, ne kadar zaman geçirdiğiniz tespit edilebilir. Şimdilik bizim buralarda tutatanak tutacak siber işyeri polisleri yok gibi, ancak yine de temkinli olmakta fayda var. Bu yüzden en azından işteyken önce ‘privacy‘, ardından ‘news feed and mini feed’e girerek ‘show times in my mini feed‘ seçeneğini iptal edip yaptığınız eylemlerin zamanının görünmesini engelleyin.

İstemediğiniz kişiler size ulaşabilir:
Başlangıç ayarlarına göre ağınızda (network) olan herkes, size ait olan her şeyi görebilir. Türk kullanıcıların büyük çoğunluğunun Türkiye ağına üye olduğunu düşünürsek, bu ağdaki herkes, size ait olanları arkadaşlarınız kadar görebilir. Bir ağın mensubu değilseniz, bilgilerinizi sadece arkadaşlarınız görebilir. Ama ben mesela Türkiye ağına üyeyim, o halde yapmam gereken Privacy başlığı altındaki Profile’e girip, çıkan ekranda ‘profile: only my friends-yalnızca arkadaşlarım‘ şıkkını seçmektir. Bu ekrandan e-posta adresinizi yalnızca arkadaşlarınızın görebileceği şekilde düzenlemeniz hatta ‘Profile’ başlığı altındaki birçok maddeyi arkadaşlarınıza özel olacak şekilde ayarlamanız menfaatiniz icabınadır.

Facebook uygulamaları:
Facebook’ta her önünüze gelen Facebook uygulamasını yüklemeyin. Facebook altında parolalarınız aynen MSN şifrelerinin akıbetine uğrayabilir. Facebook uygulamaları o kadar da güvenli olmayabilir.. Yani Facebook parolalarını ‘hack’layanlar mevcut. Facebook’ta genelde gerçek bilgiler verildiğinden durumun önemi daha da açık.

Adım 1:
Facebook’a üye olurken normalde kullandığınız mail adresi ile kayıt olmayın. Bu sayede mail adresinize ulaşacak kişilerin sizi kendi reklam alanlarına yönlendirmesinin önüne geçmiş olursunuz. Kendi sitelerine sizi Facebooktan çaldıkları mail adresi ile kayıt yapamazlar.

Adım 2:
Facebook’a üye olurken size ideolojik dünya görüşünüzü ve dini inancınızı soracaktır. Bu alanları kesinlikle boş bırakın. Ya da bilgi kirliliği oluşturarak yine gerçek kimliğinize insanların ulaşmasının önüne geçin.

Adım 3:
Fazla fotoğraf koymak yerine insanların sizi tanıması için yeterli olacak görsel dökümanı siteye ekleyin. Bu sayede kötü niyetli kişilerin kendi sitelerinin veritabanlarında sahte hesaplar oluşturarak hem sizin üzerinizden para kazanmalarını, hem de tacize uğramanızın önü kesilmiş olur. Çünkü bu tür sitelerde geniş görsel dökümana sahip olmayan profiller sahte hesap görüntüsü vermektedir, dolayısı ile site sahipleri size ait içeriği Facebook üzerinden kopyalama gayretine girmeyeceklerdir.

Adım 4:
Bir kişiyi arkadaş olarak eklerken,kesinlikle arkadaşlık detayı belirtmeyiniz. Bu bilgisayar korsanları açısından bulunmaz bir nimettir. Çünkü eğer “A” kişisine akrabalık veya yakın ilişkide olduğunu belirten “B” kişisini bilgisayar korsanları farkederse bu isim üzerinden A kişisi ile MSN,GSM gibi farklı noktalardan irtibat sağlamayı seçeceklerdir. Örneğin size farklı bir MSN adresi veya telefon numarası üzerinden “Merhaba A ben B yeni iletişim adresim bu, lütfen kaydet” mesajını bırakarak kısa bir süre içerisinde de sizden alması gereken materyali veya bilgiyi alabilir.

Adım 5:
Arkadaşlık talebini onaylayacağınız hesapların kişisel olduğundan emin olun. Örneğin “İstanbullular”,”Zeki Müren Sevenler” gibi belli düşünce ve ortak noktayı belirtmeye yönelik açılmış kişisel hesapları onaylamayın. Bunun yerine bu tarzdaki grupların davetlerini kabul etmeniz bilgilerinizin güvenliği açısından önemlidir.

Adım 6:
Size mesaj gönderen kişiyi tanımıyorsanız,ne olursa olsun cevap göndermeyiniz. Bilgisayar korsanları sizi tuzağa düşürmek için şu tarz mesajlar göndermeyi deneyeceklerdir. “Merhaba,tanışıyormuyuz?”, “Beni eklemişsiniz ama tanıyamadım”, “Siz şu lisede okudunuz mu?” vs. Kısacası sizin tek kelime ile bile cevap vereceğiniz her ihtimal onlar için önemlidir. Çünkü Facebookta bir kişiye mesaj gönderdiğiniz anda profiliniz o kişiye kısıtlı olarak 1 aylığına açılır. Dolayısı ile art niyetli kişi fotoğraflarınız başta olmak üzere sizinle ilgili istediği dökümanı kopyalayabilir, kendi çıkarları için kullanabilir.

Adım 7:
Siyasi,ideolojik ve dini gruplara üye olunmamalıdır. Bu sizin,kötü niyetli kişiler tarafından fişlenmenize sebep olabilecek bir harekettir. Özellikle güncel toplumsal olaylarda kişinin fikrini öğrenmek için olayın üstünden çok geçmeden kurulan gruplar ve gelen davetlere soğukkanlı davranmalı, duygusal davranarak renginizi belli etmemelisiniz.

Adım 8:
Yükleyeceğiniz ek uygulamalar ile bilgilerinizin, uygulama sahibine bilgilerinizin gideceğinin bilincinde olun. Güvenmediğiniz ek uygulamaları yüklemeyin.

Adım 9:
Eğer çok fazla gruba üye olmak istiyorsanız bilgi kirliliği yapın yakın olmadığınız legal görüşlerin gruplarına kaydolun. Bu sayede doğruyu yanlışların arasına gizleme imkanı bulabilirsiniz.

Adım 10:
Status yani durum bilgisi yazdığınız yere o an bulunduğunuz konum veya kısa süre içinde yapacağınız işler hakkında bilgi vermeyiniz. Bilgisayar korsanları bunu sizinle irtibat kurmak için kullanacaktır. Sizinle arkadaş listenizdeki biri gibi sahte bir iletişim adresinden irtibat kurarken bu anlık istihbarat bilgisini kullanabileceklerdir.

Adım 11:
“Bu resmi şu kadar kişiye yollayın, şu olacaktır” tarzında ki mesajlara itibar etmeyiniz.

Adım 12:
Facebookta siyaset kokan her türlü uygulamadan uzak durunuz. Ek uygulamalar ile sayfanıza eklenecek siyasi anketlere oy vermeyiniz.

Adım 13:
Tanımadığınız kişilerden gelen arkadaşlık taleplerini reddettikten sonra Privacy bölümünden kişiyi engelleyin. Bu sayede kişinin size sürekli arkadaşlık talebi göndermesinin önüne geçebilirsiniz.

Adım 14:
Fotoğraflarınızı yüklerken albümün herkese açık özelliğini sadece arkadaşlarınıza açık hale getiriniz. Bu sayede art niyetli kişilerin fotoğraflarınızı kopyalamasının önüne geçebilirsiniz.

Adım 15:
Fotoğraflarınızı yüklerken toplu değil tek tek yüklemeye özen gösterin. Facebook fotoğrafların yüklenme anına göre bir numara vermektedir. Numaraların peşpeşe olması istemediğiniz kişilerin fotoğraflarınıza ulaşabilmesi riskini taşımaktadır.

Adım 16:
Turkiye Cumhuriyeti aleyhinde organize olarak çalışan illegal bir oluşum veya kişisel bir hesap ile karşılaştığınızda kişisel olarak muhattap olmayın. Sayfayı ihbar ederek Facebook yönetimine şikayet edin. Bu illegal oluşumların hedefi radikal grupları kendilerine çekmek,onların bilgilerine erişmek, toplumsal gerilimi yükseltmektir. Zaten sayıca çok az olan bu kişilerin tuzaklarına düşmeyin.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*