Tarsus Amerikan Koleji

Tarsus Amerikan Koleji
Tarsus Amerikan Koleji

Belki de Tarsus’un eskiden beri ne kadar kıymetli bir yer olduğunu ispatlarcasına Amerikan Koleji gibi abide olmuş bir eğitim kurumudur. Tarsus bu nadide eğitim kurumundan yetişen insanlar çok önemli ve kıymetli mevkilere geldiler. Ülke yönetiminde dahi söz sahibi oldular. Peki bu kurumun tarihine bir göz atalım…
Tarsus Amerikan Koleji Mersin’in Tarsus ilçesinde 1888 yılında kurulmuş bir eğitim kurumudur. Okulun kuruluş amacı, “Türkiye için liderler, dünya için liderlik” sloganından da anlaşılabileceği gibi eğitilmiş lider adayları yetiştirmektir. Dünyada ve Türkiye’de TAC mezunu birçok önemli isim mevcuttur. (Bkz: TAC Mezunu Önemli İsimler) Milli Eğitim Bakanlığı’nca onaylanan ismi Özel Tarsus Amerikan Lisesi olmasına rağmen, Tarsus Amerikan Koleji olarak bilinir. Günlük konuşmada İngilizcesi Tarsus American College ‘in baş harflerinden oluşan TAC ismi ile anılır. Kısaltmanın okunuşu te-a-ce şeklindedir.

Okul Türkiye’de kurulmuş ilk Hristiyan misyoner okullarından biridir. Başlangıçta adı Hristiyan din büyüklerinden Aziz Paul’ün adına St. Paul’s Institute at Tarsus olan okul sonraları günümüzdeki adını almıştır. Zaman içinde misyonerliği kaybolan okul, 1928 yılında lise unvanını almış ve Milli Eğitim Bakanlığı müfredatı harici tüm dini eğitimi bırakmıştır.

Tarsus Amerikan Koleji Amerikan sistemine uygun bir şekilde yabancı eğitimcilerle yönetilir, fakat Türk eğitimci ve idarecilerinin çoğunlukta olduğu bir kurumdur. Buna rağmen günümüzdeki haliyle pek çok kez misyonerlikle suçlanmıştır. Yurtdışı eğitimi almak isteyen öğrencilere doğru rehberlik eğitimini sunmaktan ve öğrencilerini sadece Amerika’dan değil, Kanada, İngiltere ve Almanya gibi çeşitli ülkelerden gelen eğitimcileri sayesinde farklı kültürlerle tanıştırmaktan öte bir çabası yoktur.TAC’nin akademik başarısı eski zamanlara göre azalmış olmasına rağmen son dönemlerde bu durum olumlu yönde gelişen bir eğilim göstermekte ve Tarsus Amerikan Koleji hem sporda hem de eğitimde eski günlerine ulaşmak için ilerleme göstermektedir. 1986 yılında kaldırılan yatılılığın 2002 yılında geri getirilmesi, özellikle spor dalında yapılan yatırımlar, IB programı ve ECIS akreditasyonu bu çabanın birer parçasıdır.

Tarsus Amerikan Koleji İletişim:

Adres:
Özel Tarsus Amerikan Koleji
Caminur Mah. Cengiz Topel Cad.
No: 44, 33440
Tarsus, Mersin, Turkey

Tel: +90–324-613-5402-03-04
+90–324-613-1661-62

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*