İlginç pasaport soruları?

Cem Yılmaz abimizin Fundamental’te anlattığı pasaport sorularında “What’s your purpose of visit?” elbette normal olanıydı. Bunlarda anormalleri. Vize portalı IXPVisas.com başvuru yapanlara vize verilmeden önce yöneltilen ilginç soruları derledi. “Yeşil Kart” için ABD’ye vize başvurusu yapan birisine, “Eşin yatakta hangi tarafta uyur?” sorusu yöneltildi.

Eğer Meksika’ya gitmek için vize başvurusu yaptıysanız, şöyle bir soruyla karşılaştığınızda sakın öfkelenmeyin: “Bıyıklarınızı tasvir eder misiniz?” Bu soruya oldukça sakin cevap vermek zorundasınız çünkü Meksikalı yetkililer bu konuda kafa yormuş ve bıyık çeşitlerini üçe ayırmış: Kırpık, seyrek, sık. Yurakıdaki üç şık dışında başka bir cevanız varsa, vize alamayabilirsiniz.

“Yeşil Kart” için ABD’ye başvuran bir çifte ise şu soru yöneltildi: “Eşin yatakta hangi tarafta uyur?”

Çin’e gitmek için vizeye başvurduğunuzda da muhtemelen şöyle bir soruyla karşılaşırsınız: “Ziyaret sebebiniz nedir? Çinliler bu soru için cevap şıkları da oluşturmuş. Eğer “ziyaret” şıkını doldurursanız, vize almanız büyük bir olasılık.

Hindistan’a gitmek istediğinizde ise vize formunu doldururken, din bölümünde mutlaka bir dine mensup olduğunuzu belirtmek zorundasınız. Çünkü şıklarda hristiyanlık, müslümanlık, musevilik, budizm dışında bir de “diğer” şıkı var. Eğer kendinizi hiçbir dine ait hissetmiyorsanız, vize başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir.

İngiltere’de ise vize başvurusu yapanlara, soykırım, savaş suçu ve insanlığa karşı suç işleyip işlemediğiniz sorusu yöneltiliyor. Eğer soruyu ciddiye almazsanız ve “evet” şeklinde cevaplandırırsanız, muhtemelen bu ülkeye de giremezsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*