AB Vize Kolaylılığı

AB Vize Kolaylığı
AB Vize Kolaylığı

AB yolumuz düşe kalka devam ediyor. Hoş gerçi biz avrupa birliğine girene kadar AB dağılacak gibi. Fenada olmaz hani. Hepside mali sorunlarla uğraşıyorlar. AB ile AB adayı ülkeler arasında görev yapan AB-Türkiye karma komisyonu Vize kolaylığı konusunda toplantı yapacak.

Halen 25 Avrupa ülkesinin üyesi olduğu ‘Schengen’ ülkeleri, AB ile 2005’den bu yana üyelik müzakereleri yürütmesine rağmen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize muafiyeti uygulamıyor.

AB, Türkiye ile “Vize Kolaylığı Anlaşması” için Türkiye ile müzakere yürüttü. AB’nin isteği doğrultusunda biyometrik pasaportları haziran ayından itibaren kullanıma sunan ve sınır güvenliği konusunda da ciddi adımlar atan Ankara, Türkiye’den AB’ye geçen mültecilerin geri kabul edilmesiyle ilgili anlaşmayı imzalamak için tek bir şart öne sürüyor. AB ülkelerinden, AB Komisyonu’na vize muafiyetini görüşmek için müzakereler yapma konusunda yetkilendirmesini talep ediyor. Bugün gerçekleşecek olan toplantıda, bu konuda önemli açıklamaların yapılması bekleniyor.

Schengen vizesi nedir? 25 üyesi bünyesinde serbest dolaşım hakkı sağlayan vizeye Schengen vizesi denir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*