21
Temmuz

Dini Arakan Müslümanları, Arakan Nerede

Yazan: Alparslan  |  Kategori: Dini  |  Okunma: 35.275 views
Arakan Müslümanları, Mymar arakan, Arakan Nerede

Arakan Müslümanları, Mymar arakan, Arakan Nerede

YENİ: ARAKAN MÜSLÜMANLARINA YARDIM İÇİN DİYANET İŞLERİ BİR YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTI

ARAKAN’DAKİ MÜSLÜMANLARA DESTEK İÇİN

Ramazan ayı sonuna kadar sürecek yardım kampanyasına katılmak isteyen vatandaşlarımız; Turkcell, Avea ve Vodafone (Vodafone kontörlü hatlar hariç) operatörlerinden “ARAKAN” yazıp 5601`e mesaj göndererek 5 TL`lik bir katkıyla Arakan’ da ki Müslümanlara destek olabilir.

Ayrıca Vatandaşlar www.diyanetvakfi.org.tr adresinden online olarak ve aşağıda belirtilen hesap numaralarından fitre ve zekatlarını verebilecek, yardımda bulunabileceklerdir.

HESAP NUMARALARI
Türkiye Vakıflar Bankası Meşrutiyet Şubesi

TL Hesabı : TR55 0001 5001 5800 7300 0661 77
USD Hesabı : TR38 0001 5001 5804 8013 5505 63
EURO Hesabı: TR17 0001 5001 5804 8013 5505 53

Türkiye Halk Bankası Mithatpaşa Şubesi
TL Hesabı : 
TR75 0001 2009 3960 0016 0001 28

T.C. Ziraat Bankası Mithatpaşa Şubesi
TL Hesabı : TR08 0001 0012 6207 9673 6651 08

Dünya müslümanları baskı zulüm gördüğü coğrafyalardan biride Myanmar. Myanmar nerede diye soracak olursanız, Güneydoğu Asya dadır. Malesef şu anda durumları çok kötüdür. Güneydoğu Asya ülkesindeki Myanmar`da yaşayan Arakan (Rohingya) Müslümanlarının çilesi büyüyor. Eski cunta lideri, dünyanın en çok baskı gören azınlıklardan biri olan Arakan Müslümanları için bu sürgünü “tek çözüm” olarak niteledi. Myanmar lideri, bir milyondan fazla Arakanlı`yı “herhangi bir üçüncü ülkenin kabul etmesi durumunda” göndereceklerini söyledi; “Bu bizim düşündüğümüz çözüm yolu” dedi.

Arakan Müslümanları, yıllardır Myanmar hükümeti tarafından uygulanan sistematik baskı karşısında teknelerle kaçmaya çalışıyor. En önemli kaçış noktalarından biri olan Bangladeş ise, ülkede çok fazla Myanmarlı mülteci olduğu gerekçesiyle onları baskı gördükleri ülkeye geri gönderiyor.

Parça parça hallerdeki islam coğrafyası bu durum için net bir tavır koymalı ve gereken kamouyunu toplayıp bölgeye dikkat çekilmesi gerekiyor. Binlerce müslüman katledildi ve katledilmeye devam edecek.

….

Birazdan gün doğacak,
Birazdan çaresizliğim birkez daha ayan beyan ortaya çıkacak,
Yansın ateşlerde kör eden ihtiraslar.
Çaresizliğime tek umut usulca bir köşede ettiğim dualar.
….

Son dakika: Türkiye, Burma’nın Arakan bölgesindeki Müslümanlara yönelik başlatılan soykırımla ilgili devreye girdi. Dışişleri Bakanlığı, Burma hükümetiyle görüştü. Sosyal paylaşım sitesi twitter hesabından konuya ilişkin bilgi veren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Arakan için Dışişleri Bakanlığı’nın aktif olarak devrede olduğunu söyledi.

Burma Büyükelçiliği’nin de olayı yakinen izlediğini belirten Çelik, “Burma hükümetiyle görüşüldü. Burma hükümetine, Turkiye’nin mesaji ilk andan itibaren güçlü şekilde iletildi. Şu an itibariyle saldırılar durmuş görünüyor. Türkiye, ilgili birimleriyle süreci takip ediyor. İnsani yardım ulaştırılmasına dönük yoğun bir çaba var. İslam İşbirliği Teşkilatı da Burma hükümetine güçlü mesaj verdi. Saldırılar durmuş durumda. Türkiye resmi ve sivil kaynaklarıyla bölgede.” ifadelerini kullandı.

 Yazının Etiketleri  

5 Yorum yapılmış

 • ali polat
  22 Temmuz 2012 | Cevapla

  yontulmamış odun kafaların tek tip insan görmek isteyenlerin , şeytandan da hayvandan da daha aşağılık olacağını gösteriyorlar.halbuki dünya bu kadar çeşitli insan, hayvan, bitki ve çeşitli nimetler bulundurmasa nasıl yaşanır. ALLAH a havale ediyoruz. O nun hesabı her zamanki gibi şaşmayacaktır…

 • 22 Temmuz 2012 | Cevapla

  ALLAH MÜSLÜMANLARIN YARDIMCISI OLSUN

 • ömer
  23 Temmuz 2012 | Cevapla

  Allah en büyük sabredicidir ama azabından kurtuluş olmaz. Ama bize düşen görev biz müslümanlarda kendine düşeni yapmalıyız.

 • merve
  07 Ağustos 2012 | Cevapla

  ben fransadan yaziyorum, ve gercekten cok uzuluyorum neden muslumanlar oluyor… Neden dunya muslumanlar olunce hic birey yapmiyor, yine ispatimizdirki Allahimizdan baska kimza bize yardim edemez, Allah yardim etsin

 • fikret
  20 Eylül 2012 | Cevapla

  Müslümanlar birbirleriyle abuk subuk sebeblerle yok etmekle , birbirleriyle savaşmakla meşkul.
  bir birinden farklı Meshep ırk ülke dil gibi hayati konularda birbirleriyle Allahın askeri olduğunu idda edip bir birlerini yok etmek , zayıflatmak , en azından meşkul etmek gibi hayati konular varken;
  Putperest lerin müslüman katliam ı yapmasıyla mı uğraşsınlar.,
  Kim bilir Hırıstiyanlar merhamete gelirde müslümanları kurtarır orda.tabi kalırsa. Kalanlarda tıpk bosnadaki gibi zaten oradaki müslümanlığı silmek isteyen kişileri en büyük dost olarak görür ve ona sarılır.

Yorum yapın