hpv virüsü nedir?

hpv-virusuBasında yer alan Ünlü aktör Michael Douglas’ın yakalandığı gırtlak kanserine neden olarak “oral seksi” göstermesi başlıklı haber sonrası HPV virüsü nedir diye merak edildi. HPV virüsü hakkında aşağıdaki bilgiler merakını giderecektir.

Kadın ve erkek üreme sağlığını tehdit eden virüslerin başında yer alan “Human Papilloma Virüs”özellikle kadınları vuruyor. Yaklaşık 200 çeşidi olan virüs, kanser oluşumuna da neden olabiliyor. Nasıl korunmanız gerektiğini uzmanlarımıza sorduk.

İki yüze yakın çeşidiyle Human papilloma Virüsü (HPV), cinsel yolla bulaşan hastalıklara neden oluyor ve korumasız cinsel ilişkiyle bulaşıyor. Ayrıca virüsün kadın sağlığına yaptığı olumsuz etki nedeniyle, kadınların rahim ağzı kanserine yakalanma olasılığı artıyor.

Acıbadem Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fuat Demirkıran, HPV’nin sıklıkla cinsel yolla bulaştığını, nadiren de olsa tuvaletlerden ve hamam gibi toplu banyo yapılan mekânlardan bulaşabileceğini söylüyor. Günümüze kadar yaklaşık 200 kadar HPV tipinin saptandığına işaret eden Prof. Demirkıran, bunların yaklaşık 40 kadarının üreme organı bölgelerinde enfeksiyonlara ve çeşitli hastalıklara yol açtığını belirtiyor. HPV virüslerinin önemli bir bölümü doğum yolu ve çevresinde siğil benzeri tümörler oluşturuyor. Virüslerden 16, 18, 31 ve 45 rakamlarıyla ifade edilen tiplerin bazı kanserlerin oluşumunda etkili olduğunu vurgulayan Prof. Demirkıran, şunları söylüyor: “HPV yalnız başına kanser oluşturmaz başta genetik ve çevresel faktörler olmak üzere diğer olumsuz faktörler ile birlikte rahim ağzı kanserinin ortaya çıkmasında rol oynar. Bu nedenle her HPV bulunan kadında rahim ağzı kanseri meydana gelmez.”

Aktif Taşıyıcı
Standart bir tarama metodu olmadığından HPV’nin dünya üzerindeki yaygınlığının tam olarak bilinemediğini ifade eden Prof. Fuat Demirkıran, şu bilgileri veriyor: “Aktif cinsel yaşamları bulunan kadınların yaklaşık yüzde 50’sinin herhangi bir HPV tipi taşıdığı veya enfekte olduğu düşünülüyor. Kadın ve erkeklerde eşit oranlarda bulunsa da kadınlarda daha sık hastalık tablosu oluşturuyor. Bulunma sıklığı bölgesel ve etnik farklılıklar gösteriyor. Erken yaşta seksüel yaşama başlayanlarda, birden fazla kişi ile seksüel yaşamı olanlarda ve sigara kullananlarda daha sık görülüyor.”

Aşı Deneme Aşamasında!
HPV doğum yolu ve rahim ağzı gibi bölgelerde basit bir siğil benzeri tümörler oluşturabileceği gibi, bu bölgelerde kansere ilerleyen anormalliklere de neden olabilir. Hastalık oluşturmadan önce, HPV doku hücreleri içine girerek onları enfekte ediyor. HPV enfeksiyonlarının çoğu 4-8 ay içinde kendiliğinden iyileşiyor. Bu virüsleri taşıyanlara “HPV taşıyıcısı” da deniliyor ve taşıyıcılığın süresi uzadıkça virüsün siğil veya kanser gibi hastalıkları yapma olasılığı artıyor. HPV enfeksiyonu olanların yaklaşık yüzde 1’inde alt üreme organında (doğum yolu, rahim ağzı) siğil ve benzeri hastalıklar meydana geliyor. Ayrıca kanserle ilişkili olan HPV (Tip 16, 18, 31, 45) enfeksiyonlarının yaklaşık yüzde 6’sında erken dönem kanser öncesi hastalık oluşuyor. Bu erken dönem hastalıkların yüzde 15 kadarı geç dönem kanser öncesi hastalıklara yol açıyor ve bu hastalıkların yüzde 30´u rahim ağzı kanserine dönüşüyor. HPV enfeksiyonlarının yaklaşık yüzde 85´inde virüsün 1-18 ay içinde kendiliğinden yok olduğunu ifade eden Prof. Dr. Fuat Demirkıran, “Söz konusu enfeksiyonlarından korunma veya HPV hastalıklarının tedavisi için çeşitli aşılar geliştirilmeye devam ediyor. Ancak bunlar henüz deneme aşamasındadır ve yaygın uygulamaları olmadığı gibi, başarıları gerçek anlamda kanıtlanmamıştır” diye konuşuyor. Günümüzde HPV´nin değil, oluşturduğu hastalıkların tedavi edilmeye çalışıldığını vurgulayan Prof. Demirkıran, siğil varsa tedavi edildiğini ya da HPV´nin kanser oluşturmadan önceki aşaması olan kanser öncesi durumların tedavi edilerek kanser oluşumunun engellendiğini söylüyor. Her kanserin kendine has belirtileri olduğunu ifade eden Prof. Dr. Demirkıran, şikâyetleri olması durumunda, kadınların mutlaka kadın doğum uzmanına başvurmasını öneriyor.

Hangi kanserlere yol açıyor?
HPV başta rahim ağzı (serviks) kanseri olmak üzere doğum yolu (vajen) ve doğum yolu önü (vulva) kanserine neden oluyor.
Rahim ağzı kanserlerinin tümünde HPV rol oynuyor ve hastalığın gelişiminin bir aşamasında devreye giriyor.
Vajen ve vulva kanserlerinin yaklaşık yüzde 60´ı HPV’yle ilişkili olarak değerlendiriliyor.
Bu nedenle bir kadının rahim ağzı, vajen veya vulva bölgelerinin herhangi birinde kanser veya kanser öncesi hastalık saptanırsa diğer bölgeler HPV ile ilgili hastalıklar nedeniyle taranıp araştırılıyor.
Kadınları tehdit eden başlıca kanser türleri arasında rahim ağzı kanseri, yumurtalık (over) kanseri ve rahim (uterus) kanseri yer alıyor.
Bu kanserlerin bir bölümü doğurganlık çağında görülür. Bu nedenle son yıllarda tedavi planlaması yapılırken bazı özel durumlarda doğurganlığın devamı yönünde önlemler alınıyor.

kaynak: acibadem.com.tr

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*