Pomelo, Ağaç Kavunu faydaları

Pomelo, Ağaç Kavunu faydaları
Pomelo, Ağaç Kavunu faydaları

Ağaç kavunu olarak bilinen POMELO meyvesi özellikleri şu şekildedir: Pomelo, sedef otugiller familyasının alt kollarından Turunçgillere bağlı citrus cinsinin bir türü olan ağaca ve meyvesine verilen addır. Diğer isimleri Çin Greyfurdu, Şadok(Shaddock), pomelo Egzotik bölgelerin kutsal olarak da nitelendirdiği pomelo. Ağaç Kavunu, Şadok olarakta bilinir. Bunlardan Çin greyfurdu, şadok ve ağaç kavunu daha yaygın olarak bilinmektedir.
Pomelo aynı zamanda turunçgiller içinde en büyük meyvelere sahip olan türdür. Meyvelerinin çapı 15-25 cm’i bulabileceği gibi, ağırlıkları 2 kilograma kadar çıkabilir.
Pomelo meyvesi yenen bir bitki türüdür. Kalın ve sert kabuğu ile bilinir. Genelde bir süre saklandıktan sonra ya da hamur işlerinin içine katılarak tüketilir. Bazı kültürlerde meyve çayı yapımında kullanılır. Ağaç kavunlarının en çok yetiştiği yerler Akdeniz çevresi, Hindistan’ın bazı bölgeleri ve Güney ile Orta Amerika’dır. Ağaç kavunu yavaş büyüyen bir ağaçtır. 3 yaşına geldiğinde meyve vermeye başlar. Meyvesinin boyu eninden büyük genelde 12-15 cm arasındadır. Kabuğu kalın, sert ve kokuludur. Dış kabuğu üzerinde pürüz ve çıkıntılar bulunur.

Pomelonun faydaları: Ağaç kavununun birçok hastalığa iyi geldiğinin bilindiğini, kabızlığı gideren, mide ve ciğerlerin hararetini kesen, mide ve kalbi kuvvetlendiren özelliği, Ağaç kavunu yüksek vitamin değerinin yanı sıra yutmamak koşuluyla kabuğu çiğnendiğinde ağız kokusunu gideriyor, diş etlerini güçlendiriyor, Ağaç kavununu veya yaprağını koklamanın baş ağrısına da iyi geldiği belirtiliyor, Çevreye yaydığı mis kokusuyla da bilinen ağaç kavununu yöremizde birçok kadın evinde giyim eşyalarının arasına koyarak kokusundan faydalanıyor.

Pomelo, Ağaç Kavunu faydaları
Pomelo, Ağaç Kavunu faydaları
Pomelo, Ağaç Kavunu faydaları
Pomelo, Ağaç Kavunu faydaları

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*