mor reyhanın faydaları

mor-reyhanin-faydalariBitkisel sağlık konusunda bilgilerimiz her geçen gün tazeleniyor. Peki mor reyhanın faydaları nelerdir?
Fesleğen genellikle ılıman bölgelerde yetişen ve mutfağımızda sıkça baharat olarak kullandığımzı bir bitkidir. Halk arsında çoğunlukla reyhan olarak bilinir. Fesleğenden çıkarılan yağ parfüm ve haşare lacı yapımında kullanılır. Fesleğen Estragol adı verilen bir madde içerir ve bu madde kanser tetikleyici bir maddedir. O yüzden fazla miktarda tüketilmesi zararlıdır. Çünkü fazla miktarda fesleğen tüketimi vücutta etken maddenin depolanmasına neden olabilir. Ama bunun dışında bazı faydaları da mevcuttur.

* Asabiyetten ileri gelen genel güçsüzlüğe, sindirim bozukluğuna, uykusuzluğa ve migrene karşı etkilidir.
* Özellikle sindirimi kolaylaştırıcı özelliği sayesinde hazımsızlık çekenlerin baş ilâcıdır. Aynı zamanda sinir hastalarına, iyi uyuyamayan çocuklara, baş dönmesi çeken yetişkinlere, bağırsak sorunlarından yakınanlara, öksürüğe, anjin ya da boğmacalılara verilir.
* Fesleğenin kaynatılmasıyla elde edilen su süzüldükten sonra, arı sokmasında enfekte olan yere sürülerek ağrıyı hafifletir.
* Ağızda oluşan yaralar ve pamukçuk ağız banyosu yoluyla tedavi edilir.
* Sütü gelmeyen ya da az gelen kadınların süt verimini çoğaltmak için de kullanılır.
* Farklı bir özelliği de sivrisinek ve tahtakurusu gibi haşaratları kokusu sayesinde kaçırmasıdır.
* Mutfakta tazesi veya kurusu kullanılır.
* Çorbalara, domates, patlıcan, kabak, mantar yemeklerine, salatalara, hamur işlerine katılır.
kaynak:ikram kuruyemiş

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*