İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği üzerine soru cevap

istiridye mantarı tohumu, istiridye mantarı yetiştirmek, istiridye mantarı kompostu, istiridye mantarı alıcıları, istiridye mantarı miseli, istiridye mantarı nasıl yetiştirilir, istiridye mantarı çadırı, istiridye mantarı kaç günde yetişir, istiridye mantarı fiyatları, istiridye mantarı kaça satılır, istiridye mantarı alan yerler, istiridye mantarı antalya, istiridye mantarı alım satım
istiridye mantarı tohumu, istiridye mantarı yetiştirmek, istiridye mantarı kompostu, istiridye mantarı alıcıları, istiridye mantarı miseli, istiridye mantarı nasıl yetiştirilir, istiridye mantarı çadırı, istiridye mantarı kaç günde yetişir, istiridye mantarı fiyatları, istiridye mantarı kaça satılır, istiridye mantarı alan yerler, istiridye mantarı antalya, istiridye mantarı alım satım

İSTİRİDYE MANTARI DANIŞMA: 0554 829 84 75 (Ahmet Bey)

istiridye mantari telefon

Son dönemlerin gözde ürünlerin istiridye mantarı hakkında kısa bir yazı hazırladım. Bu yazıda genel anlamda istiridye mantarı yetiştiriciliği hakkında bir çok şeyi öğreneceksiniz.

İstiridye Mantarı nasıl yetiştirilir?

– İstiridye Mantarı yetiştiriciliği kabaca şu şekilde yetiştirilir. Kompost denilen malzeme poşetlenir, 26 derece ve %70-80 nemle 30 gün boyunca bu ortam korunur. 30 gün sonunda hasata başlanır ve hasat yaklaşık 50 sürer. 50 gün boyunca hergün yetişen mantarlar toplanır.

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği için nasıl bir alana ihtiyaç var?

– Bu konuda hem bina hem de çadır kullananlar mevcuttur. Çadır yada betonarme binalarda yapabilirsiniz. Tabiki yalıtım çok önemli . hazır çadırlarda mevcut. Örneğin Çadırlar 7×8= 56m2 gibi ölçülerde kuruluyor. Çadır altı beton, çadırlarda klima, nemlendirme cihazı ve ışıklandırma sağlanır. Dediğimiz gibi en önemli husus yalıtım. 26 derece ve nemlendirmeye uygun bir yer olmalı.

İstiridye Mantarı Çadır fiyatları ne kadardır?

– İstiridye mantarı çadır fiyatlarını internette araştırdığınızda 7×8=56 m2 karelik bir çadırın 2.000 TL civarlarında fiyatlarla karşılaşırsınız. Tabi bu ham çadır fiyatlarıdır. 56 m2 lik bir çadırın altına 10 cm kalınlığında beton döktürmeniz gerekecek. Betonun m3 ü 100 TL saysak, 600 TL de beton maliyetiniz olacaktır. Unutmayınki her çadırın birde raf yapısı yada dik direkler, klima, nemlendirici, gibi ek maliyetlerde sizin pazarlık fiyatlarınızla ortalama 56m2 lik bir çadırın maliyeti 5-6 bin TL yi bulmaktadır.

İstiriye mantarı kompost u nasıl yapılır?

– Açıkçası bu konuda herkesin kendi reçeteleri vardır.  Ama genel olarak saman, misel, kepek, alçı kireç karışımlarının belirli oranlarda karıştırılmasıyla elde edilir kompost. Kompost açıkçası bu işin köküdür. İstiridye mantarı yetiştirerek gelir elde etmeyi düşünüyorsanız kompostunuzu kendiniz hazırlamayı öğrenirseniz daha yüksek gelirler elde edebilirsiniz.

İstiridye mantarı kompost fiyatları?

– İstiridye mantarı kompost fiyatları piyasada 650’den 1.000 tl ye kadar ton bazında satılmaktadır.

İstiridye Mantarı ortam sıcaklığı ne kadar olmalıdır?

– İstiridye mantarı yetiştiriciliğinde ortam ısısı 26 derece olmalıdır.

İstiridye Mantarı misel?

– İstiridye mantarı kompost u hazırlanırken kullanılan misel, mantar kültürünü buğdaya aşılayıp mantar tohumu denebilir. Ölçü olarak 4.5 ton samanda 250kg misel katıldığı söylenir.

İstiridye mantarı alıcıları ve satıcıları kimlerdir?

– İstiridye mantarı satışı konusunda sıkıntı olmayan bir üründür.  Tüccarlar ürettiğiniz malları toplu olarak sizden satın alacaklardır. Genelde bu tüccarlar marketler oteller gibi toplu tüketim yerlerine toplu şekilde satım yapmakta ve bu yerlerde hacimli şekilde istiridye mantarını bu tüccarlardan almaktadırlar. Antalya bölgesinde otellerinde bu mantarı toplu olarak satın aldıkları bilinmektedir. Migros gibi büyük marketlerde kilosu 24-25 TL den satılmaktadır.

İstiridye mantarı fiyatları, istiridye mantarı kaça satılır?

– İstiridye mantarını tüccarlar 5, 5.5, 6 TL ye varan kilo fiyatlarıyla üreticiden toplu şekilde almaktadır.

İstiridye mantarının raf ömrü ne kadardır?

– 7-8 derece raflarda korunan istiridye mantarları tüm mantarlar içinde raf ömrü en uzun mantarlardandır. Sonuç olarak istiridye mantarı yetiştiriciliği süreçte çok daha popüler olmaya kesin aday görünüyor. Önünde çok büyük sermaye bariyeri olamayan bir iş olması, satış derdi olmaması, üretim süresinin kısalığı gibi sebeplerlede herkesin yapabileceği bir iş gibi durmaktadır. Araştırmalarınızı bağlı bulunduğunuz il, ilçe tarım müdürlüklerinede başvurarak genişletebilirsiniz. Kesinlikle güzel bir yatırım olduğu muhakkaktır.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*