Bilgisayarımızı nasıl hızlandırırız?

bilgisayarimi nasil hizlandiririm

Öncelikle bilmemiz gereken bilgisayarımız gereksiz uygulamaların yüklenmemesi durumunda kesinlikle performans kaybına uğramaz. Gereksiz uygulamalar çok geniş bir kavram gibi dursada, virusler, spyware (ajan yazılımlar), reklamlar vs vs. bütün bunların hepsi gereksiz uygulamalar kavramı içine sokabiliriz. İnternet çağında, sürekli nete giren bir bilgisayara yapmamız gerekenleri madde madde yazacağım:

– İnternette gezen her bilgisayara gezdiğimiz sitelerden birşeyler bulaşır. Bunu temizlemenin yolu combofix tir. combofix bilgisayarınızda reklam, casus, trojan gibi bulaşmış dosyaları bulur ve temizler. Combofix indirebileceğiniz adres: http://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/ combofix i çalıştırmadan önce virüs programınızı combofix çalıştığı sürece geçici olarak kapatmanız gerekecek. Temizlik işi bittikten sonra yeniden devreye alınız.

combofix

– Bilgisayarımızdaki denetim masasından program ekle kaldırdan gereksiz gördüğümüz yüklenmiş yazılımları kaldırmalıyız.

– İyi bir virüs programı. Hafızada çok yer tutmayan, benimde kullandığım ve internet virüslerine karşı çok güçlü gördüğüm AVAST ı tavsiye ederim. Avast ın ev kullanıcıları için ücretsiz sürümü mevcuttur. Avast virüs programını indirebileceğiniz adres: http://www.avast.com/tr-tr/index avast ı kurmayı tamamladıktan sonra panelden kayıt olun. Böylece 1 sene ücretsiz kullanabileceksiniz.

avast

– Programlar bölümünde Sistem araçları içindeki disk birleştirme aracını şiddetle tavsiye ederim. Bu işlem dağınık haldeki bilgilerinizi disk yüzeyinde derli toplu hale getirecek ve ciddi bir performan kazancı elde edeceksiniz. Bu işlem 1-2 saat sürebileceğinden işlemi gece yatmadan başlatırsanız sorun olmaz.

disk-birlestirici

– Bilgisayarı nizami kapatmaya dikkat edelim.

– Önemli bilgilerimizi diskimizin ikinci bölümünde saklayalım. Bilgisayarım simgesini 2 kez tıkladığımızda C ve D sürücüsü olarak görüyorsanız, D sürücüsü ikinci bölümdür. Böylece yeniden format atıldığında D deki bölümdeki bilgilerinize birşey olmamış olur.

bilgisayarim simgesi

Umarım işinize yarayacak bilgiler olmuştur… saygılar… LEO

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*