Bilgisayarımızda olmazsa olmaz programlar

blgisayarimizda olmasi gereken

Bilgisayarımızda kesinlikle olması gereken yazılımlar şunlardır. Bu yazılımların sitelerinden ücretli şekilde indirebilirsiniz. Yada her yazılımların 3ncü parti ücretsiz şekilde bulabilirsiniz. Her kullanıcının ihtiyacı farklı olsa da her bilgisayarda olması gereken olmazsa olmaz programlar vardır.Burada bunların bir listesini vereceğim. Eksiklikler olursa zamanla eklemeyi düşünüyorum;

1- AntiVirüs programı

2- Anti Malware/Spyware programı

3- Ofis programı: Ofis programı olarak eğer ücretli olan Microsoft Office’i edinmeyi düşünmüyorsanız, en az Microsoft Office kadar başarılı ve ücretsiz bir yazılım olan OpenOffice’i kullanabilirsiniz.

4- Program kaldırma: Program kaldırmak için Revo Uninstaller veya Your Uninstaller’i kullanabilirsiniz.

5- Disk birleştirme: Disk birleştirmek için daha evvel de bahsetmiştim Diskeeper, O&O Defrag veya Auslogics Disk defrag’ı kullanabilirsiniz.

6- PDF okuma: PDF formatındaki dosyaları açmak için popüler ama hantal bir yazılım olan Adobe Reader’ı kullanabilirsiniz, fakat ben yerine daha hafif bir program olan Foxit Reader’ı kullanıyorum.

7- Veri sıkıştırma/Açma: Sıkıştırılmış dosyaları açmak için WinRar, WinZip veya 7-Zip’i ten birini kurabilirsiniz.

8- Sistem bakımı/Çöp dosya temizliği: Gereksiz dosyaları temizlemek için Cleaner ve sistem bakımı yapmak için Advanced System Care veya TuneUp Utilities’i kullanabilirsiniz.

9- Sistem İzleme: Sistem ısısını ölçmek için Real Temp ve sistem bilgileri için Lavalys Everest veya SIW’i (Bağlantıda SIW maddesini okuyun) kullanabilirsiniz.

10- Medya oynatıcı: Medya oynatıcı olarak ben Gom Player kullanıyorum ve memnunum sizde dilediğiniz programları kullanabilirsiniz.

11- Kodek: Her türden medyayı oynatabilmek için bir Kodek³ paketine ihtiyacınız olacak. Ben K-Lite Mega Codec Pack⁴’i kullanıyorum. Bu kodek paketiyle beraber MP Classic’de geliyor. .mkv⁵ konteyneri ile paketlenmiş bazı filmlerde başka medya oynatıcılar sorun çıkarırken bu sorunsuzca oynatıyor.

Son olarak;
Internet Explorer gibi hantal bir tarayıcıya mahkum değilsiniz. (Gerçi şu günlerde indirilmeye sunulan Beta 9 ile hayli yol almış gibi görünüyorlar ama hepsi bu) Chrome gibi, Opera gibi çok daha başarılı, basit, sade ve hızlı tarayıcılarda mevcut. Bunları sisteminizde bulundurun ve tavsiyem kullanın. (kaynak: http://www.enpedi.com/)

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*