Bilgisayar Bakımı Nasıl Yapılır?

Bilgisayar Bakımı Nasıl Yapılır? Bilgisayar bakımının ipuçları
Bilgisayar Bakımı Nasıl Yapılır? Bilgisayar bakımının ipuçları

Bilgisayar bakımı elbetteki fotoğraftaki gibi yapılmaz. Ha şunu da söyleyelim, bilgisayar kasasını yukarıdaki arkadaş gibi, elektronik aksamlar söküldükten sonra kasanızı yıkayabilir, kuruttuktan sonra tekrar montajlayabilirsiniz. Tabi bu oldukça yorucu bir süreçtir. Neyse gelelim konumuza. Bilgisayar diğer elektronik aletler gibi tozla ve ısınma ile arası kötü bir cihazdır. Bilgisayarlarımızın buna bağlı olarak fanlarında oluşacak toz ve balans sesle kendini belli eder. Kasadan gelen ses 3 ihtimali içinde bulundurur….

– İşlemci Fanından geliyordur.
– Power Supply (Güç kaynağı) ndan geliyordur.
– Ekran Kartı fanından geliyordur.

Bu 3 ihtimaldede en büyük ihmal yine tozlu bırakmaktan olmaktadır. Çok ucuz rakamlara bilgisayarınızın tozunu alabileceğiniz el fanları satılmaktadır. Bunlardan bir tane alarak bilgisayarınızı 1-2 ayda bir tozdan arındırabilirsiniz. Böylece bu tür aksaklıkların önüne geçmiş olursunuz. Peki ses yapan fan nasıl susturulur?

Bilgisayarımın fanından çok ses geliyor denir. Fan sökülür ve fan üzerindeki plastik kaldırılır ve 1-2 damla yağ damlatılır. Bu sesi kesecektir. Yinede ses yapıyorsa fanı değiştirmeniz gerekecektir.

Diğer bir konu işlemci fanı altındaki termal macunu yenilemelisiniz.  Bunuda piyasadan bulabilirsiniz. 7-8 TL lik şırınga içinde satılan beyaz yada gri bir macundur.

Tabi bütün bu durumları garantisi bitmiş PC nizde bir uzmana danışarak yapın. Daha önce hiç PC ile aranı yoksa, en yakın bilgisayarıcınıza götürün.

Karşılaştığınız benzeri durumları yorum olarak yazabilirsiniz.

Kolay gelsin…

Vigoril

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*