Algoritmik Oyuna asimetrik bakış

arinma

Türkiye’de malesef beyinler ve gözler ideolojik görünmez bir el tarafından yetkilendirilmiş gibidir dense abartılı olmaz. Bu Eller, grupları ve ideolojik katmanlara yetki algoritmasını tamda birbirinden ayıracak şekilde vermiştir. Algoritma şu şekilde bir akış diyagramıyla yapılandırılmıştır.

– Grupları Belirle (İslamcı, Atatürkçü, Milliyetçi, marjinal vs vs)

– Grup hassasiyetlerini belirle. (Din, ideoloji, mezhep vs vs)

– Her bir ideolojik grubun tepki vereceği olayları belirle. (Başörtüsü, Atatürk, Milliyetçi değerler, Mezhep vs vs )

– Gruplar hassasiyetleri dışında, insani bir mesele dahi olsa tepki vermesin. (Örneğin islamcılar sosyal meselelerde yer almasın, Atatürkçüler Atatürkten başka hiçbir konuda tepki vermesin, Solcular milli meselelerde, milliyetçiler sosyal meselelerde fikir bile beyan etmesin..)

– Her grup birbirine çeşitli isimler taksın (cemaat, marjinal, çapulcu, direniçci vs vs)

– Gruplar kesinlikle birbiriyle konuşmasın.

– Ve her grup sürekli iktidara oynasın.

– Kalabalıkların beyninde hepsi marjinal olsun ve tepkisizliğe sebep olsun.

Bir bilgisayar yazılımı yapılırken, akış diyagramı bu şekilde sıralanır. Kümelemek, kümelere yetkiler vermek, hangi durumda ne olacağını belirlemek gibi. Vitrine bakıldığında aynen bu şekilde gelişmiştir zaten. Örneğin Mısırdaki olaylar İslamcıları sokağa dökerken, müslüman olmayan bir ülkede bir sorunda aynı gruplar hiçbir tepki vermemelidir. Bir başörtlü hanıma birşey yapıldığında sokağa dökülen gruplar, başı açık kadına yapılan bir hamlede hiçbir tepki vermezler. Aynı şekilde Atatürkçülerin durumu bundan farksızdır. Kendilerine verilen algoritmik yetkiye göre tepki verirler. Milliyetçiler ve Marjinal gruplarında durumları bundan farklı değildir. Herkes kendi yada kendine benzemeyen kimseyi kendinden saymayacak ve ona göre tepki verecek yada vermeyecektir.

Algoritmayı yazanların amacı bu grupları marjinalleştirerek, bütün bu grupları seyreden kalabalıklara “bak bunlar böyle, hangisine gitsen, senden birşeyler eksilecek, olduğun yerde kal seyretmeye devam et” demektir. Zaten akış diyagramının amacı kalabalıkları yerinde durdurmak tepkisizleştirmektir. Kalabalıklardan biri her grupta kendinden bişeyler bulabilir, her grubun tavırlarına hak verdiği durumlar olabilir ama hangisine katılsa marjinalleşmekten korkar ve yerinde kalır.

Birgün gerçekten gruplar birbiriyle, birbirlerini anlamak, birbirlerinin değerlerine saygı duymak, birbirini itelemeden konuşursa bu algoritma çökecektir. Ben bu duruma ARINMA diyorum. Ama malesef program hiçbir yeni sürüme ihtiyaç duymaksızın yıllardır çalışıyor ve çalışmaya devam edecek gibi görünüyor.

ARINMA Umduyla… Saygılarımla … LEO

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*