Göz altı çökmelerine ne iyi gelir ?

Gözlerin altında mora çalan bir renk şeklinde oluşan halkalar her yaşta birçok kişide görülen bir durumdur. Göz çevresindeki derinin çok ince ve hassas olması nedeniyle birçok faktörden etkilenerek rengi değişebilir. Beyaz tenli kişilerde daha fazla rastladığımız gözaltı çökmesi veya morarması uykusuzluk, yorgunluk veya bilgisayar başında uzun zaman geçirmekten de olabilmektedir.

Genetik faktörler, yorgunluk, uykusuzluk, güneş etkileri, yaşlanma etkileri gözaltı morluklarının oluşmasında etkendir. Alkol, sigara, uyuşturucu maddeler kullananlarda daha sık görülür.

Gözaltı morlukları yukarıdaki etkenlerin dışında bazı hastalıkların belirtisi de olabilir. Kansızlık, karaciğer ve böbrek hastalıkları nedeniyle göz altında morarma olabilir.

Gözaltı morlukları nasıl tedavi edilir?

Öncelikle morlukların oluşumu engellemek için bol su tüketilmesi ihmal edilmemelidir. Güneşte gözlük ve koruma faktörü yüksek kremler kullanmak, uykumuzu iyi almak ve tuzlu yiyeceklerden kaçınmak gözaltı morlukların oluşumunu azaltacaktır.

Gözaltı morlukları için bitkisel tedavi seçenekleri kullanılmaktadır. Bazı bitkisel maskelerde göz altındaki renk değişikliğinin tedavisinde etkilidir.

Çay gözaltı morlukları için çay

Çay gözaltı morlukları için en çok uygulanan çözüm soğuk çay kompresidir. Çayı soğutup gözaltı çevresine bir pamukla kompres yaptığınızda morluklara iyi gelecektir. Demlik çay poşetlerini de demleyip çıkararak gözlerin üzerinde her gün sabah kalkınca 10-15 dakika beklemek iyi gelir.

Çayı buz seklinde dondurup kullanmak da etkili bir yöntemdir. Buz dondurma kapları içine çayı koyup, sabah uyanınca çaylı buz kalıplarını gözaltlarında gezdiriniz. Aynı uygulama ıhlamur çayı ile de yapılabilir. Çay kompresi morluğun yanında şişliklere de iyi gelecektir.

Gözaltı bakımı için krem kullanmak da o bölgeyi nemlendireceğinden yararlı olacaktır.

Gözaltı morlukları için patates

Patates çiğ olarak rendelenir, bir tülbentin arasına konarak gözlerin üzerinde yaklaşık yarım saat bekletilir. Bu uygulama morarma geçinceye kadar günde iki kez tekrarlanır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*