Düşük hafızalı misinalar ve Stroft misina yorumları

stroft misina, düşük hafızalı misinalar
stroft misina, düşük hafızalı misinalar

Misina biz avların en sıkıntılı sarf malzemelerinden biridir. Av ekipmanları içerisinde en sık değiştirilen malzeme misinadır. Misina konusunda herkesin istediği şeyi yazının başında hemen yazayım. Kütür kütür olmayan misina. Evet olta makinelerimize sardığımız misina bir süre sonra kütür kütür olur ve makinanın kıvrım hafızasını edinir. Avcı kardeşlerimiz herkes bir isim verir buna. Kimileri GAM der, kimileri hafıza der. Ben hafıza demeyi daha uygun buluyorum. Misina’nın bir kendi hafızası vardır birde sarıldığı ortamın hafızası vardır. İşte kendi hafızasını unutup sarıldığı ortamın hafızasını yüksek oranda kabul eden misinalar avcıların tercih etmediği misinalardır. Bu açıdan bakıldığında misinalar için 3 kategori söyleyebiliriz. Düşük hafızalı misinalar, orta hafızalı misinalar, yüksek hafızalı misinalar. Makinadan boşandırıldığında kütür kütür olmayan, kıvrım kıvrım olmayan misinalar her avcının tercihidir. Demek ki misina tercihlerimizi her zaman düşük hafızalı misinalardan yana kullanmalıyız. Tabi av işi tecrübe işi, deneyim işi. Kullandığımız ekipmanlardan gittiğimiz meralara kadar her şey bir tecrübe ve deneyimin peşi sıra gerçekleşir.

Burada sizlere bir misina öneriminde bulunacağım. STROFT. Stroft gerçekten son zamanlarda gördüğüm en düşük hafızalı misinalardan biri. Bu misinayla tanışmam Nehir Balık sayesinde oldu. Daha önce ghost, nippon gibi bir çok marka denedim. Ama elime alır almaz düğüm testi, esneklik ve hafıza testi gibi kendi testlerimden geçirdim. Hemencecik diğer kullandığım misinalar sıyırıldı ve en iyi misina sıralamamda başa oturdu. Birde EFTTA denilen bir yapı var. European Fishing Tackle Trade Association genelde olta ekipmanları konusunda otorite bir kurumdur. Buranın testleri sonucunda en yüksek çeker değeri olan misina seçilmiştir.

Stroft monofilament gerçekten sıradışı. Monofilament misina nedir? kavramına kısaca değinecek olursak şunları söyleyebiliriz. Kelime olarak düz tek parça çizgi anlamını taşır. Monofilament misinaların en belirgin özellikleri esneklikleridir. O kadar ki bazılarının %30-40 ‘ı yani ana boylarının %30-40’ı kadar esnekdikleri bilinir. Stroft misinalar aşınmaya dayanıklı monofilamentdirler. Normalde monofilamentlerin yumuşak karnı denebilecek düğüm dirençleri stroftlarda oldukça fazladır. Stroftlar çok dayanıklı bir düğüm direncine sahiptir. Yüksek çekmek gücüne sahiptir. Elastikiyet ve esneklik ile yüksek gerilme direncine sahip olan stroft misinaları bir kez kullandığınızda kalitesini anlayacaksınız.
Düşük hafızalı misina testini nasıl yaparız? Videomuzda güzelce anlattım. İyi seyirler…

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*