avbis avlak bilgi sistemi nedir?

avbis

 

AVBİS, Avlanma bilgi sisteminin kısaltılmışıdır. Devlet avlağı ve genel avlak sistemi süreçte bütün bir avcı camiasını yakından ilgilendiriyor. 2013-2014 yılı içerisinde artık tüm avcılar gidecekler av yerini ve kotalarını erkenden belirlemek zorunda olacaklar. Bu sistemi avrupalıların erken rezervasyonuna benzetiyorum. TC kimlik numarası ve avlanma izin kartının seri numarası ile girilen bu sistemde artık kotaları hızlıca rezerve ettirmek gerekecek. Örneğin Konyada’ki bir devlet avlağında 1.000 tane bıldırcın kotası belirlenmişse, her avcı o kotayı kullanacak ve kota bittiği zaman MAK kararlarında belirlenen av süresinin bitim tarihi beklenmeden o avlak ava kapatılacaktır. AVBİS sisteminde gün sınırlaması yok.

AVBİS sistemine iki giriş vardır… Aşağıdaki linklerden girebilirsiniz.

AVBİS AVCI Girişi

AVBİS DERNEK Girişi

Şu adrestede AVBİS NASIL KULLANILIR? güzelce anlatılmış.

Bir diğer önemli husus ise, beyan gerektirmemesi. Yani her avcı için 10 tane kota verildiğinde. Kotayı alan avcının vurup vurmadığına bakılmaksınız kota sistemden otomatik düşecektir. Dolayısıyla bir avcı ogün rezerve ettiği tarihte ava gidemese bile kotadan düşecek. Ben sistemin ön yazı ve videolarını okudum izledim. Rezerve iptali göremedim. O sistemde iptal olabilmeli.

Diğer yandan 2013-2014 yılı AVBİS için test yılı denebilir. Ama avcılarımızın artık şuna alışmaları gerekecek. Avlarımızı tatillerimizi planladığımız gibi erkenden planlamamız gerekecek. Buda şöyle olacaktır. Örneğin Akdeniz bölgesinde 2013-2014 av sezonu 24 ağustosta açılacak. Ama pullarımızı Ağustos 2013 başı itibariyle alabiliyoruz. Pulunuzu aldığınızda en azından ava gitmeyi planladığınız bölgenin, devlet yada genel avlak içinde olup olmadığını kontrol edin. Eğer genel ve devlet avlağı içine girdiyse kotanızı hemen ayırtın. Çünkü ilerde baktığınızda orada kota kalmayabilir. Tabi bu kotayı belirlerken ava beraber gideceğiniz arkadaşlarınızla karar vereceğiniz için beraber yapmanızı tavsiye ederim. Gün ola hayrola… İlerde olacağı şimdiden söyleyeyim. Avlanma günleri kalkacak. Yani haftanın hergünü avlanılabilecek. Ama heryere AVBİS ten rezervasyon yaptırarak gideceksiniz. Günola hayrola…

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*