bebeklerde diş çıkarma dönemi öksürük

bebeklerde diş çıkarma dönemi öksürük
bebeklerde diş çıkarma dönemi öksürük

Bebekler Diş Çıkarmaya Ne Zaman Başlarlar?

Ne zaman başlayacağı, ne kadar süreceği, ne kadar ağzılı olacağı bebekten bebeğe değişir.Başlamasıyla ilgili en büyük etken genetik. Yani anne ve babanın bebekken diş çıkarmaya ne zaman başladıklarını bilmeleri durumunda tahmini bir zaman verilebilir. Ancak ortalama olarak 7. ayda ilk dişin çıktığını söyleyebiliriz. Eğer bebeğiniz 3. ayda ilk dişini çıkarıyorsa ya da 11. ayda hala dişsiz ise fazla telaşlanmaya gerek yok.

Süt Dişlerinin Tamamlanması Ne kadar Sürer

Yine bebekten bebeğe değişebilmekle birlikte ortalama olarak iki buçuk yaşında bebekler süt dişlerini tamamlamış olurlar.Altı yaşında da ikinci parti başlar.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Neler?

İlk cümlemizde de belirttiğimiz gibi bu da bebekten bebeğe değişir. Kimi güle oynaya, kimi ebeveynlerini hayattan bezdirir şekilde.

*Huzursuzluk: İnce ve keskin dişeti yüzeyine yaklaştıkça bebeğin ağrısı, kaşıntısı artar.
*Salya: Diş çıkması sırasında salya salgısı arttığından,bebeğinizin normalden fazla salyası oluyorsa diş çıkarmaya başlıyor olabilir.
*Öksürük: Fazla salgının geri kaçmasıyla öksürük meydana gelebilir.
*Dişleme : Kaşıntıyı ve ağrıyı azaltmak için ellerine ne geçerse dişlemeye çalışırlar.
*Kulak Ağrısı: Özellikle arka molar dişlerin çıkması sırasında kulak ağrısı meydana gelebilir.
*İshal: Bilimsel olarak tam bir kanıt bulunmasa da çoğu anne bebeğinin diş çıkarırken ishal olduğunu belirtir. Bu yöndeki bilimsel çalışmalarda diş çıkması sırasında artan salgının yutulması sonucu ishal gelişebileceği belirtiliyor.Siz yine de bebeğizde ishal görülmesi durumunda hemen çocuk doktoruna başvurun.
*Çok Yükselmeyen Ateş: İki günden uzun süren ateşlerde, hala diş çıkmasına bağlamak yanlış olur.Mutlaka çocuk doktoruna başvuruyoruz.
*Uykusuzluk
*Soğuk Algınlığı Benzeri Bulgular

Diş Çıkaran Bebeğime Nasıl Yardımcı olurum

Bebeğin ağrısını azaltmak için yapılan birçok şey var. Bir kısmı sizin bebeğinizde de işe yarayabilir. Ellerine geçirdikleri herşeyi ısırmalarını ve o bölgenin mikrop kapmasını engellemek için kullanılan ısırma aparatları mesela. Çoğu annenin uyguladığı ve ağrısını azaltmanın yanında besin eksiğini de giderebilecek soğuk su (çok soğuk değil) soğuk yiyecek (komposto yoğurt tarzı) işe yarayabilir. Tekrar tekrar hatırlatmakta fayda var ilk 6 ay yalnız anne sütü..

Ayrıca ağrı azaltmak için kullanılabilecek ilaçlar da mevcut. Ancak bu bütün önerileri gerçekleştirmeden önce lütfen doktorunuza danışın. Sadece internetten okunarak alınacak önlemler ve yapılacak tedaviler bebeğiniz için sağlıklı olmayabilir..

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*