bebek gazı nasıl giderilir, bebek gazı nasıl çıkarılır, bebek gazına ne iyi gelir

bebek gazı nasıl giderilir, bebek gazı nasıl çıkarılır, bebek gazına ne iyi gelir
bebek gazı nasıl giderilir, bebek gazı nasıl çıkarılır, bebek gazına ne iyi gelir

Bebekler belkide dünya üzerindeki en büyük mucizedir. Bebek sahibi olabilmek anne ve babaların en büyük istekleridir. Bu mucize ve güzellik gerçekleştikten sonra belkide en sıkıntılı dönem bebeklerin gazlarının geçeceği 3-4 aylık bir dönemdir.

Bebek gazı neden olur?:  Bebekler emme işlemini yaparken süt aldıkları kadar havada alırlar. Bu, anne memesini emen bebeklerde de biberon kullanan bebeklerde de görülür. Bu olay bebeklerde gaz olmasına neden olur. Bu nedenle bebeği besleme sırasında sık sık gazını çıkarmasına yardımcı olmak gereklidir. Bunu yapabilmeniz için bir çok yöntem bulunmaktadır.

Fiziksel olarak bebek gazı giderilmesi: Bebeğinizi bedeni öne biraz eğik bir şekilde oturtun.  Daha sonra sırtında elinizi paralel hareketlerle gezdirin. Bir diğer yöntem ise bebeğinizi kucağınıza yüzüstü yatırın ve başını da yan çevirin. Bebek bu şekildeyken sırtını hafif hareketlerle okşayın bunu bir süre devam ettirin. En son olan yöntem ise bebeği kollarınıza alın ve omuzunuza yüzüstü yatırarak sırtına hafif vuruşlar yapın ya da bir süre okşayın.

Bitkisel olarak bebek gazı giderilmesi: Bebek gazı için bitkisel anlamda büyüklerden kalma yöntemler kullanılır. Bunun için kimyonlu su çay kaşığı ile verilir. Rezene çayı gibi değişik bitkisel çözümler vardır.

Bebek Gazı İlaçları
Bebek Gazı İlaçları

İlaçla bebek gazı giderilmesi: İlaçla bebek gazı giderilmesi konusunda piyasada bir kaç üründen bahsedilebilir. Nurse Harveys ve Sab Simplex ilk akla gelenlerdir.

Bütün bu yöntemler konusunda doktorunuzdan bilgi almak en güzelidir. Doktorlar hem tecrübeleri hemde güncel bilgileriyle sizleri mutlaka yönlendirecektir. Umarız bebeğiniz en kısa sürede bu sıkıntılı dönemi atlatır. Üzülmeyin hepimiz aynı süreci yaşadık. Biraz sabırla sıkıntılı günleriniz geride kalacaktır. Moralinizi bozmayın. Alttaki video size faydalı olacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*