Anne karnında bebek kaka yaparmı, mekonyum aspirasyonu sendromu

Mekonyum Aspirasyonu - Bebeğin Anne Karnında Dışkı durumu
Mekonyum Aspirasyonu - Bebeğin Anne Karnında Dışkı durumu

Anne karnında bebek normal hayata doğana kadar yaşamını orda geçirir. Bu süre zarfında kaka ile ilgili durumların olduğu elbette vakidir. Ama bebek kendi kakasını yutma durumuna mekonyum aspirasyonu sendromu denir. Konuyla ilgili örnekli bir soru cevap yayınlıyoruz:

Soru: Benim bebeğim 37.haftada dogdu sezeryanla doğmadan önce bekonyu m yutmuş simdi kusma rahatsızlığı var safra geliyormuş iyileşirmi tedavisi nedir doktor bey.

Cevap: Mekonyum aspirasyon sendromu olarak bilinen rahatsızlık, bebeğin anne karnındayken kendi gaytasını( ilk kakasını) yutması ve akciğerlerine aspire etmesi (akciğerlerine kaçması) durumudur. Bebeğin nefes almasını zorlaştıran dolayısıyla hayati önem taşıyan bir durumdur. Sorunuza cevap verebilmek için bebeğinizin şu an ne kadarlık olduğunu, kaç kilo olduğunu, genel bilgilerini almak gerekiyor. Bu doğum sonrasında büyük ihtimal bebeğin akciğerlerindeki gayta partikülleri temizlenmiştir, ancak hasar durumunu bilmek için akciğer filmlerini, karın ultrasonlarını görmek lazım. Safralı kusma karın içindeki bir patolojiden (bozukluktan) kaynaklanıyor olabilir, bu yüzden çocuğu doğduğundan beri bilen doktora danışmak da fayda var. Çocuğunuza Allah’tan acil şifalar dileriz.

Dr.Abdurrahman SARMIŞ

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*