sigara fiyatları 2013, sigara zamları 2013

2013 te sigara zamlarında son durum

 Sigara adı eski fiyat (TL) Yrni fiyat (TL)
Marlboro Uzun 8 9
Marlboro Kısa 8 9
Parliament hepsi 8.5 9.5
Muratti kısa 6.5 7.5
chesterfield kısa 7 8
LM uzun kısa 5.5 6.5
Lark hepsi 5.5 6.5
Bond street hepsi 5 6

Yeniyıl sigara tiryakilerine yaramadı. Yeni yılda sigaralara zam üstüne zam geldi. 2013 teki sigara zamları konusundaki haberler şu şekilde…

Hükümet, sigaradan alınan vergi yükünü artırdı. Vergi artışı düşük fiyatlı sigaralarda daha yüksek oldu. Karar sonrası düşük sigara fiyatlarında yüzde 10; yüksek sigaralarda ise yüzde 5 civarında artış beklenirken, son kararı şirketler verecek.

ZAM ORANI YÜZDE 5 İLA 10 OLACAK

Yeni vergi oranları sonrasında gözler sigara şirketlerine çevrildi. Sektörün yaptığı hesaplara göre şirketlerin, mevcut kar paylarını koruyabilmesi için sigara fiyatlarına yüzde 5 ila 10 arasında zam yapması gerekecek. Vergi artışının düşük fiyatlı sigaralarda daha yüksek olması nedeniyle, bu gruptaki sigaraların fiyatlarının yüzde 10’a yakın bir oranda artması gerekirken, yüksek fiyatlı sigaralarda zam oranı yüzde 5’te kalabilecek.

Sektör yetkilileri, isteyen firmaların ‘ben bu artışı sineye çekerim, kardan feragat edebilirim’ diyerek fiyatlara yansıtmayabileceğini belirtiyorlar. Bu konuda son kararı şirketler verecek.

FİYATLAR BİRBİRİNE YAKLAŞACAK

Alınan kararla hükümetin AB müktesabatına uyum çerçevesinde düşük fiyatlı sigara fiyatlarını biraz daha yukarı çektiği görüldü. Bu durumda düşük sigara fiyatlarında yüzde 10’luk zam uygulanırken, yüksek sigara fiyatlarında yüzde 5 zam yapılmaz ise; düşük sigara ile yüksek sigara fiyatı birbirine yaklaşmış olacak. Makastaki bu daralmanın sigara tiryakilerini bir üst fiyat grubundaki sigaraya yöneltebileceği de konuşuluyor.

ZAM ORANI SINIRLI KALDI

Hükümet, sigara üzerinden aldığı nispi vergi oranını 31 Aralık 2012 tarihinden itibaren yüzde 65’ten yüzde 69’a çıkarma kararı almıştı. Bu karar sigara fiyatlarında yüzde 22’ye varan oranlarda zam yapılmasını gerektirecekti. Enflasyonu ve sigara kaçağını artırması beklenen bu düzenlemeden vazgeçilerek, bugünkü kararlar alındı.

kaynak: hurriyet.com.tr

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*